Trening asertywności został stworzony przez Andrew Saltera w oparciu o procedurę leczenia pacjentów o „zahamowanej osobowości”. Wyróżnił on umiejętności, których opanowanie może pomagać w przezwyciężaniu lęków np.: zwerbalizowanie uczuć czy przeciwstawianie się komuś. Z kolei drugi ojciec asertywności Jeseph Wolpe zauważył, że regularnie praktykując zachowania asertywne z czasem przestajemy się bać sytuacji, w której wcześniej wykazywaliśmy się właśnie postawą asertywną.

Arnold Lazarus jako jeden z pierwszych przeprowadził badania nad asertywnością. Ich celem było porównanie efektywności zmiany zachowań interpersonalnych przy pomocy trzech metod: treningu asertywności, pomocy polegającej na bezpośrednich radach i terapii niedyrektywnej. Ich wyniki były zaskakujące. Dzięki treningowi asertywności 86% badanych zmieniła w pożądany sposób swoje zachowanie interpersonalne, pomoc oparta na radach przyniosła efekty w 44% a terapia niedyrektywna w 32%.

Z kolei najnowsze badania z zakresu neuronauki wskazują, że asertywność to tzw. „złoty środek”, balans, punkt między agresywnością a pozostawaniem biernym w obliczu sytuacji czy osób, które przekraczają nasze granice. Gdy nie pozostajemy wierni sobie i swoim odczuciom oddalamy się od naszego „złotego środka”

Brain Resource Company to placówka posiadająca największą na świecie bazę danych na temat mózgu, jednym z ich ważnych odkryć jest to, że mózg działa w oparciu o zasadę, zgodnie z którą klasyfikuje świat wokół nas na to, co może nam wyrządzić krzywdę, i na to, co pomaga nam utrzymać się przy życiu. Dodatkowo jednak możemy uruchomić reakcję ucieczki „od czegoś” na samą tylko myśl o wydarzeniu, klasyfikując je jako zagrażające. Bardzo jest więc łatwo wybić się ze stanu idealnej równowagi samymi tylko myślami. Dochodzi do tego własnie, kiedy nie jesteśmy asertywni. Wówczas w sposób agresywny wyrażamy stres lub chowamy go w sobie wykazując się pasywnością. Chowając go w sobie energia stresu pozostaje w naszym ciele. Możemy czuć się zdenerwowani, niezdolni do myślenia i mentalnie zablokowani. Nie wiemy, co powiedzieć. Zamykamy się i nie bronimy naszych potrzeb. Okazujemy małą pewność siebie i niewielki szacunek do siebie samych.

Bycie asertywnym pozwala na m.in.:
– wzmocnienie poczucia własnej wartości
– zwiększenie samoświadomości
– zwiększenie osobistej energii potrzebnej do działania
– rozwinięcie umiejętności zrozumienia innych osób
– poprawę swoich umiejętności komunikacyjnych
– możliwość realizowania swoich planów w pełniejszym zakresie

Asertywność to połączenie szczerości i szacunku do siebie samego i innych, a tego nigdy w życiu za wiele.

Powiązane artykuły

Programy

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTER'A

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Zapisz się do newslettera aby uzyskać najnowsze informacje na temat naszych programów i wiedzy z obszaru rozwoju

*Wymagane
Przewiń do góry

Zapisz się do Newsletter'a

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.